Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘playoff preview’

Lucy Sandahl knows Coupeville volleyball needs two wins at districts to advance to bi-districts. (Brian Vick photo)

Senior setter Scout Smith is ready to lead her team into the fire. (Photo by JohnsPhotos.net)

Win, and win, again.

The Coupeville High School volleyball squad, flying high at 13-2, kicks off the postseason Saturday in Lynden needing at least one victory in two matches to keep playing.

Do that, and the Wolves come home next Tuesday, where they will again need at least one win in two matches to advance – this time to bi-districts.

The two-day District 1 tourney features eight schools fighting for five tickets to the District 1/2 bi-district rumble, with the North Sound Conference providing five of the eight competitors.

That’s thanks to NSC #5 seed Sultan dumping Mount Baker, the #4 seed from the Northwest Conference, 3-1 Wednesday in a play-in match.

The biggest shocker in the final days of the regular season was South Whidbey, all but locked-in to a NSC #3 seed, falling on the road to Granite Falls, which entered play 0-9 in league play.

The loss drops the Falcons to a #4 seed, and puts them into the same bracket as #2 seed Coupeville.

For the next-door neighbors to play Saturday, they would both need to win or lose their openers in the morning.

Coupeville plays NWC #3 Nooksack Valley, while South Whidbey gets NWC #1 Lynden Christian.

While those matches are held in Lynden, the other half of the draw goes down Saturday in Shoreline, home of NSC #1 King’s.

The Knights face Sultan in the opener, with NSC #3 Cedar Park Christian lining up against NWC #2 Meridian.

It’ll be the first time these leagues have clashed this season on the volleyball court, as none of the teams crossed over during their non-conference schedules.

A breakdown of what you need to know headed into the two-day, three-city, eight-team district tourney:

 

What: District 1 volleyball tourney

 

When: Saturday and Tuesday, Nov. 2 and 5

 

Where: Saturday – Lynden Christian High School (515 Drayton St. in Lynden) and King’s High School (19303 Fremont Ave. N. in Shoreline); Tuesday – Coupeville High School (501 S Main in Coupeville)

 

Admission:

Adults and students w/o ASB — $7
Students w/ASB — $5
Children (ages 6-12) and Senior Citizens — $5
Children (0-5) — Free

 

Bracket:

http://www.nscathletics.com/tournament.php?tournament_id=3120&sport=10

 

Team capsules:

Cedar Park Christian:

Season record: 10-6

League finish: #3 in 1A North Sound Conference

Sets W/L: 35-28

Coach: Julie Nelson

Seniors: Rachel Cumley, Marci Drews, Irena Korolenko, Kiara Renstrom

Mascot: Eagles

 

Coupeville:

Season record: 13-2

League finish: #2 in 1A North Sound Conference

Sets W/L: 39-10

Coach: Cory Whitmore

Seniors: Hannah Davidson, Emma Mathusek, Lucy Sandahl, Scout Smith, Maya Toomey-Stout, Zoe Trujillo, Raven Vick, Willow Vick

Mascot: Wolves

 

King’s:

Season record: 14-0

League finish: #1 in North Sound Conference

Sets W/L: 42-4

Coach: Bart Foley

Seniors: Ellie Gaenz, Alli Hansen, Olivia Hjelle, Ava Mason, Katy Rettenmier

Mascot: Knights

 

Lynden Christian:

Season record: 10-4

League finish: #1 1A team in 1A/2A/3A Northwest Conference

Sets W/L: 33-17

Coach: Kimberly Grycel

Seniors: Brooklyn Bosman, Liv Mellema

Mascot: Lyncs

 

Meridian:

Season record: 10-5

League finish: #2 1A team in 1A/2A/3A Northwest Conference

Sets W/L: 32-23

Coach: Shannon Claeys

Seniors: Ella Carpenter, Makenzie Flake

Mascot: Trojans

 

Nooksack Valley:

Season record: 8-6

League finish: #3 1A team in 1A/2A/3A Northwest Conference

Sets W/L: 29-20

Coach: Katie Emmons

Seniors: Jasmin Harmon, Taylor Loreen, Kimberly Perry

Mascot: Pioneers

 

South Whidbey:

Season record: 5-9

League finish: #4 in 1A North Sound Conference

Sets W/L: 21-31

Coach: Mandy Jones

Seniors: Arianna Briggs, Alyssa Johnson, Kayla Knauer

Mascot: Falcons

 

Sultan:

Season record: 7-10

League finish: #5 in 1A North Sound Conference

Sets W/L: 27-37

Coach: Katie Power

Seniors: Talea Blasko, Lindsey Fleming, Madison Hauge, Hollee Seaward, Lydia Sorgen

Mascot: Turks

Read Full Post »

Coupeville High School softball sluggers (l to r) Veronica Crownover, Chelsea Prescott, and Sarah Wright are off to districts Thursday. (Photo by JohnsPhotos.net)

Nine teams, three tickets to state, one royal rumble.

With the regular season done, everyone in the world of high school softball turns their eyes to the district tournament, where dreams are fulfilled … or dashed.

Before the first home run is bashed, the first strikeout registered or the first time an ump gives a coach angina, here’s what you need to know:

 

What:

1A Northwest District 1 softball tournament, with nine teams from two leagues.

The North Sound Conference brings five teams, the Northwest Conference four, and, other than a play-in game, it’s a double-elimination tourney.

 

When:

May 13, 16, 18

 

Where:

Multiple locations.

A loser-out, play-in game between Meridian and Sultan goes down Monday in Sultan.

After that, all games Thursday and Saturday will be played at Janicki Fields, located at 2044 Cook Rd. in Sedro-Woolley.

 

What’s at stake:

Three teams advance to state.

 

Admission per day for district playoff games:

Adults and students without ASB — $7.00
Students with ASB, children and seniors — $5.00
Preschool children (with paying adult) – Free

 

Team capsules:

 

Coupeville:

Season record: 12-7

League finish: Tied for #1 in 1A North Sound Conference (#1 playoff seed)

Run differential: 201-156

Seniors: (3) – Veronica Crownover, Nicole Laxton, Sarah Wright

Record vs. district tourney qualifiers: 10-4 (3-0 vs. South Whidbey, Sultan; 2-1 vs. Cedar Park Christian; 1-0 vs. Meridian; 1-2 vs. Granite Falls; 0-1 vs. Lynden Christian)

Coach: Kevin McGranahan

Mascot: Wolves

 

Cedar Park Christian:

Season record: 14-4

League finish: Tied for #1 in 1A North Sound Conference (#2 playoff seed)

Run differential: 227-143

Seniors: (4) – Andi Dill, Sela Flynn, Grace Orr, Grace Stiger

Record vs. district tourney qualifiers: 10-4 (3-0 vs. Sultan, South Whidbey; 2-1 vs. Granite Falls; 1-1 vs. Lynden Christian; 1-2 vs. Coupeville)

Coach: Stephanie Fazio

Mascot: Eagles

 

Granite Falls:

Season record: 12-7

League finish: Tied for #1 in 1A North Sound Conference (#3 playoff seed)

Run differential: 310-207

Seniors: (4) – Madison Hubbard, Samantha Vanderwel, Jaiden Waud, Jillian Zachry

Record vs. district tourney qualifiers: 10-3 (3-0 vs. Sultan, South Whidbey; 1-0 vs. Lynden Christian; 2-1 vs. Coupeville; 1-2 vs. Cedar Park Christian)

Coach: Tom Bergran

Mascot: Tigers

 

Lynden Christian:

Season record: 9-11

League finish: #3 of 1A teams in 1A/2A/3A Northwest Conference

Run differential: 191-199

Seniors: (3) – Abby Jansma, Anny Jansma, Shanoah Whittern

Record vs. district tourney qualifiers: 4-3 (1-0 vs. Coupeville, Nooksack Valley, Meridian; 1-1 vs. Cedar Park Christian; 0-1 vs. Mount Baker, Granite Falls)

Coach: Brooke Heystek

Mascot: Lyncs

 

Meridian:

Season record: 7-12

League finish: #4 of 1A teams in 1A/2A/3A Northwest Conference

Run differential: 112-162

Seniors: (5) – Danielle Graybill, Sarah Lagerway, Audrey Mark, Makayla Wright, Ella Zander

Record vs. district tourney qualifiers: 0-4 (0-1 vs. Coupeville, Mount Baker, Lynden Christian, Nooksack Valley)

Coach: Megan Monaghan

Mascot: Trojans

 

Mount Baker:

Season record: 14-6

League finish: #1 of 1A teams in 1A/2A/3A Northwest Conference

Run differential: 136-93

Seniors: (3) – Grace Davis, Hannah Pelan, Anya Zander

Record vs. district tourney qualifiers: 6-0 (2-0 vs. Nooksack Valley; 1-0 vs. Sultan, South Whidbey, Lynden Christian, Meridian)

Coach: Ron Lepper

Mascot: Mountaineers

 

Nooksack Valley:

Season record: 12-8

League finish: #2 of 1A teams in 1A/2A/3A Northwest Conference

Run differential: 157-96

Seniors: (2) – Allie Bird, Kendall Newton

Record vs. district tourney qualifiers: 1-3 (1-0 vs. Meridian; 0-1 vs. Lynden Christian; 0-2 vs. Mount Baker)

Coach: Tom Harmon

Mascot: Pioneers

 

South Whidbey:

Season record: 5-13

League finish: #4 in 1A North Sound Conference

Run differential: 117-211

Seniors: (3) – Myah Majestic, Megan Nance, Natalie Wilmoth

Record vs. district tourney qualifiers: 2-11 (2-1 vs. Sultan, 0-1 vs. Mount Baker; 0-3 vs. Coupeville, Cedar Park Christian, Granite Falls)

Coach: Brad Jaegar

Mascot: Falcons

 

Sultan:

Season record: 1-14

League finish: #5 in 1A North Sound Conference

Run differential: 81-218

Seniors: (7) – Alexis Boglivi, Emily Cook, Ace Evans, Taylor Fadden, Bethany Fulcher, Kyrah Willson, Angie Young

Record vs. district tourney qualifiers: 1-12 (1-2 vs. South Whidbey; 0-1 vs. Mount Baker, 0-3 vs. Coupeville, Cedar Park Christian, Granite Falls)

Coach: Garth MacDicken

Mascot: Turks

 

Bracket:

http://www.nscathletics.com/tournament.php?tournament_id=2923&sport=15

Read Full Post »

Coupeville seniors (l to r) Bryce Payne, Dane Lucero, Jake Pease, Matt Hilborn, and Shane Losey are off to the playoffs. (Photo by JohnsPhotos.net)

It’a whole new world.

Fresh off winning its final seven games of the regular-season, the suddenly-surging Coupeville High School baseball squad is playoff-bound.

The Wolves open the double-elimination bi-district tourney Saturday with two games on the road, the first against Meridian.

Win at least one, and the season continues through the next weekend. Drop both, and it’s time to turn in uniforms and prep for the banquet.

A breakdown of what you need to know as we head towards the playoffs:

 

What:

1A Bi-District baseball tournament, featuring nine teams vying for four tickets to state.

District 1 has seven teams in the mix, with four from the North Sound Conference (including Coupeville) and three from the Northwest Conference.

District 2 is represented by two teams from the Emerald City League.

 

When:

May 1-11

 

Where:

Multiple locations.

A play-in game between Lynden Christian and University Prep goes down Wednesday in Lynden.

After that, all games will be played at either Sehome High School or Joe Martin Stadium, both in Bellingham.

 

What’s at stake:

Four teams advance to state, with this tourney filling 25% of the 16-team state bracket.

 

Admission for individual bi-district playoff games:

Adults and students without ASB — $7.00
Students with ASB, children and seniors — $5.00
Preschool children (with paying adult) – Free

 

Team capsules:

 

Coupeville:

Season record: 7-12

League finish: #4 in 1A North Sound Conference

Run differential: 79-126

Seniors: (5) – Matt Hilborn, Shane Losey, Dane Lucero, Bryce Payne, Jake Pease

Record vs. district tourney qualifiers: 1-11 (1-2 vs. South Whidbey; 0-1 vs. Overlake, Lynden Christian, University Prep; 0-3 vs. Cedar Park Christian, King’s)

Coach: Chris Smith

Mascot: Wolves

 

Cedar Park Christian:

Season record: 17-3

League finish: #1 in 1A North Sound Conference

Run differential: 195-42

Seniors: (7) – Jacob Catey, Epic Csigi, Michael Doyle, Ben Hann, Bret Henson, Ben Hirai, Brandon McClean

Record vs. district tourney qualifiers: 10-2 (3-0 vs. King’s, Coupeville; 1-0 vs. Lynden Christian, Overlake, U Prep; 1-2 vs. South Whidbey)

Coach: Matt Stevens

Mascot: Eagles

 

King’s:

Season record: 11-9

League finish: #3 in 1A North Sound Conference

Run differential: 115-83

Seniors: (?) – Not available

Record vs. district tourney qualifiers: 4-7 (3-0 vs. Coupeville; 1-2 vs. South Whidbey; 0-1 vs. U Prep, Overlake, 0-3 vs. Cedar Park)

Coach: Jake Beattiger

Mascot: Knights

 

Lynden Christian:

Season record: 7-13

League finish: #3 of 1A teams in 1A/2A/3A Northwest Conference

Run differential: 85-131

Seniors: (2) – Damyn Dykstra, Zach Sipma

Record vs. district tourney qualifiers: 2-3 (1-0 vs. Coupeville; 1-1 vs. Mount Baker; 0-1 vs. Meridian, Cedar Park)

Coach: Daniel VanderKooi

Mascot: Lyncs

 

Meridian:

Season record: 9-10

League finish: #1 of 1A teams in 1A/2A/3A Northwest Conference

Run differential: 86-115

Seniors: (5) – Enrique Gomez, Dylan Hickok, Josh Neeter, Andrew Weg, Brayden Zender

Record vs. district tourney qualifiers: 3-0 (2-0 vs. Mount Baker, 1-0 vs. Lynden Christian)

Coach: Steve Slesk

Mascot: Trojans

 

Mount Baker:

Season record: 9-11

League finish: #2 of 1A teams in 1A/2A/3A Northwest Conference

Run differential: 129-141

Seniors: (7) – Carter Backstrom, Kaleb Bass, Leif Blow, Isaac Gomes, Michael Kentner, Tyler Rosenburg, Jaxon Weathers

Record vs. district tourney qualifiers: 1-3 (1-0 vs. Lynden Christian, 0-2 vs. Meridian)

Coach: Justin Myers

Mascot: Mountaineers

 

Overlake:

Season record: 14-4

League finish: #1 in 1A Emerald City League

Run differential: 179-79

Seniors: (3) – Jon Campbell, Arlo Rafael Encarnacion, Austin Mell

Record vs. district tourney qualifiers: 4-3 (1-0 vs. Coupeville, King’s; 2-1 vs. U Prep; 0-1 vs. CPC, South Whidbey)

Coach: Mike Davidson

Mascot: Owls

 

South Whidbey:

Season record: 17-3

League finish: #2 in 1A North Sound Conference

Run differential: 156-46

Seniors: (2) – Jon Bartel, Kody Newman

Record vs. district tourney qualifiers: 8-3 (2-1 vs. Cedar Park, Coupeville, King’s; 1-0 vs. Overlake, U Prep)

Coach: Tom Fallon

Mascot: Falcons

 

University Prep:

Season record: 8-6

League finish: #2 in 1A Emerald City League

Run differential: 89-66

Seniors: (3) – Gus Coluccio, Owen Morgan, Keenan Van Deusen

Record vs. district tourney qualifiers: 3-4 (1-0 vs. Coupeville, King’s; 1-2 vs. Overlake; 0-1 vs. CPC, South Whidbey)

Coach: Rex Carlin

Mascot: Pumas

 

Bracket:

http://www.nscathletics.com/tournament.php?tournament_id=2913&sport=6

Read Full Post »