Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘Costco’

Coupeville’s Carolyn Lhamon lets it rip Tuesday, beating her shot put PR by more than five feet. (Helene Lhamon photo)

It was a long and eventful day.

The Coupeville Middle School track and field squad opened the two-day Cascade League Championships Tuesday at Lakewood, and got a bit of everything.

With day one a mix of prelims and finals, the Wolves piled up 25 PR’s, advanced several athletes in highly-competitive races, then celebrated with dinner at a surprise location.

“To celebrate our great performance at our first prelims within this league, we stopped at Costco on the way home to eat!,” said CMS coach Jon Gabelein.

“The athletes were surprised at how much more of an adventure it was compared to what an ordinary McDonald’s visit would have offered.”

The tasty treats compensated for the hardships the Wolves faced at the track oval.

“Officials shared that due to a headwind at the Lakewood High School track, run times for sprints trended slower than they would have otherwise been,” Gabelein said. “So any PR earned was actually even more amazing than the recorded time.”

The day was full of top-notch performances, with Coupeville 8th graders Carolyn Lhamon (shot put) and Alex Murdy (long jump) claiming 2nd in the finals of their events at the seven-team meet.

Lhamon, who only recently picked up the event as a substitute for the 1600 while recovering from shin splints, had a phenomenal performance.

Her previous-best throw was 27 feet, nine inches, but Tuesday she uncorked a lob of 32-11.50.

Other Wolf highlights included 7th graders Allison Nastali and Brionna Blouin nailing PR’s in the shot put under unusual circumstances.

Nastali was throwing for the first time while using the glide strategy, while Blouin competed in someone else’s shoes, after getting an assist from teammate Desi Ramirez.

Coupeville advanced five runners from the prelims to Thursday’s finals in running events, with 8th grader Claire Mayne kicking things off by hitting a PR in the 100 hurdles.

Joining her in making the jump to finals are 7th grader Nick Guay (200), along with 8th graders Reiley Araceley (100), Murdy (200), and Joven Light (400).

 

Complete Tuesday results:

 

GIRLS:

100 (7th grade) (Prelims) — Erica McGrath (20th) 16.27; Brielle Armstrong (26th) 17.60; Alena Osborne (27th) 17.73 *PR*; Isabella Schooley (28th) 17.78 *PR*

100 (8th grade) (Prelims) — Abigail Ramirez (16th) 15.65 *PR*; Taygin Jump (19th) 15.73; Trinity McGee (22nd) 15.84

200 (8th grade) (Prelims) — A. Ramirez (16th) 32.75 *PR*; Jump (15th) 34.03; Camryn Clark (20th) 36.66 *PR*

800 (8th grade) (Finals) — Carolyn Lhamon (6th) 2:57.92; Helen Strelow (7th) 3:01.08 *PR*

100 Hurdles (8th grade) (Prelims) — Claire Mayne (7th) 19.98 *PR*; Camryn Clark (17th) 23.77 *PR*

Shot Put (7th grade) (Finals) — Brionna Blouin (4th) 24-09.50 *PR*; Allison Nastali (5th) 24-03 *PR*; Schooley (14th) 21-00.50; Desi Ramirez (15th) 20-10

Shot Put (8th grade) (Finals) — Lhamon (2nd) 32-11.50 *PR*; Jordyn Rogers (18th) 19-02

High Jump (8th grade) (Finals) — Ryanne Knoblich (6th) 4-03; Jump (11th) 3-10; McGee (11th) 3-10; Cristina McGrath (11th) 3-10

 

BOYS:

100 (7th grade) (Prelims) — Logan Downes (12th) 14.68; Nick Guay (13th) 14.74 *PR*; Mikey Robinett (16th) 14.91; Timothy Nitta (18th) 15.14 *PR*; Ryan Blouin (30th) 17.07

100 (8th grade) (Prelims) — Reiley Araceley (3rd) 12.94 *PR*; Coen Killian (10th) 13.31 *PR*; Joven Light (12th) 13.72; Dominic Coffman (19th) 14.30; Jacob Mathusek (25th) 14.88

200 (7th grade) (Prelims) — Nick Guay (6th) 29.23; Nitta (14th) 31.25 *PR*; Blouin (22nd) 34.48; Alex Clark (23rd) 35.71 *PR*

200 (8th grade) (Prelims) — Alex Murdy (2nd) 25.25 *PR*; Josh Upchurch (17th) 30.11 *PR*; Josh Guay (22nd) 32.92

400 (8th grade) (Prelims) — Light (6th) 1:05.17; Upchurch (14th) 1:14.70

1600 (7th grade) (Finals) — Cole White (8th) 5:49.18 *PR*; Hank Milnes (9th) 5:54.28 *PR*

1600 (8th grade) (Finals) — Aiden Anderson (6th) 6:01.64 *PR*; Tate Wyman (11th) 6:45.60

110 Hurdles (7th grade) (Prelims) — A. Clark (16th) 28.86

Discus (7th grade) (Finals) — Zane Oldenstadt (6th) 69-09.50; William Davidson (18th) 51-01

Discus (8th grade) (Finals) — Anderson (13th) 65-07; Upchurch (15th) 63-11; Light (20th) 59-11; Mathusek (23rd) 53-03.50; J. Guay (24th) 51-05

Long Jump (7th grade) (Finals) — Robinett (7th) 13-09 *PR*; White (11th) 13-01; Downes (13th) 12-10; Milnes (17th) 12-05 *PR*; A. Clark (30th) 10-05

Long Jump (8th grade) (Finals) — Murdy (2nd) 16-05; Killian (4th) 15-06 *PR*; Araceley (12th) 14-01; Mathusek (15th) 12-11; Wyman (20th) 11-09.50

Read Full Post »