Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘Sean Toomey-Stout’

Coupeville boys basketball, which boasts nine players who will be seniors this coming season, went 5-0 this weekend, winning the Crescent Classic. (Mindy Grove photo)

The underclassmen join the action. (Photo courtesy Brad Sherman)

Right now, at this moment in time, they’re undefeated.

The high school boys basketball season is still months and months away, but that’s not stopping Coupeville from getting after it.

Prepping for an upcoming team camp, the Wolves traveled off-Island this weekend, and returned home as Crescent Classic champs.

Coupeville, facing off with Chimacum, Forks, and the host team, went 5-0 to nab the title.

Having traveled 154.8 miles round-trip to Crescent, the Wolves earned a win for every 31 miles.

CHS coach Brad Sherman had his full team at his disposal, with all nine returning full-time varsity players in attendance.

That group includes Jacobi Pilgrim, Jered Brown, Hawthorne Wolfe, Jean Lund-Olsen, Gavin Knoblich, Ulrik Wells, Mason Grove, Koa Davison, and Sean Toomey-Stout.

Also along for the trip were Daniel Olson and Xavier Murdy, who were swing players during the 2018-2019 season, and Tucker Hall.

After a season in which Coupeville had just one senior, the now-graduated Dane Lucero, the Wolves could boast nine 12th graders this winter.

The only underclassmen in the current varsity group are Olson, who will be a junior, and Wolfe and Murdy, who will be sophomores.

Their coach came away from the trip pleased with the results, and, more importantly, thrilled with the effort he saw from his players.

“Was a good opportunity for our guys to get out and play before camp,” Sherman said. “Good team basketball; really great team effort.”

Read Full Post »

Coupeville High School junior Scout Smith joined senior Lindsey Roberts as the only Wolves to make All-Conference teams in three different sports during the 2018-2019 school year. (Photo by JohnsPhotos.net)

It was a decent haul.

While Coupeville High School has the smallest student body (by far) in the North Sound Conference, Wolf athletes more than held their own in year one of the new six-team league.

Counting the 14 athletic teams CHS sends into action, Cow Town produced one league MVP, two Coaches of the Year, and 32 athletes who received at least one All-Conference selection during the 2018-2019 school year.

Actually, our little exercise only covers 12 of the 14 teams, as the NSC gave no All-Conference honors for girls or boys tennis.

So, that leaves softball, baseball, volleyball, football, plus girls and boys teams in cross country, soccer, track and field, and basketball.

Before we run through the cold hard numbers, there are a couple of things to know.

Six Wolves earned All-Conference honors in two sports, with Emma Smith, Maya Toomey-Stout, Gavin Knoblich, Ryan Labrador, Dane Lucero, and Sean Toomey-Stout all proving themselves to be multi-talented.

Knoblich and the Toomey-Stout twins are juniors, so 50% of the Two-Timers Club can return next year.

Going one better, senior Lindsey Roberts (soccer, basketball, track) and junior Scout Smith (volleyball, basketball, softball) are the only CHS athletes to make an All-Conference team in each of the year’s three seasons.

Of other note, track and cross country listed no MVP’s or Coach of the Year winners, and those two sports chose their All-Conference teams based solely on how athletes placed at the league meet.

The other eight sports had coaches vote for postseason honors.

And lastly, not all sports referred to their top players as MVP’s, so those distinctions will be noted in the list.

How things broke down:

 

Top athletes:

Baseball:

Offensive Player of the Year – Cole Fazio (Cedar Park) and Tyler Durbin (King’s)
Pitcher of the Year – Ethan Petty (South Whidbey)

 

Boys Basketball:

MVP – Kody Newman (South Whidbey)

 

Boys Soccer:

Offensive Player of the Year – Michael Lux (South Whidbey)
Defensive Player of the Year – Christian Engmann (King’s)
Goalkeeper of the Year – Gunnar Morehead (King’s)

 

Football:

Offensive Player of the Year – Zach Wilkins (Cedar Park)
Defensive Player of the Year – Dawson Drews (Cedar Park)

 

Girls Basketball:

MVP – Irena Korolenko (Cedar Park) and Claire Gallagher (King’s)

 

Girls Soccer:

Offensive Player of the Year – Callie Wright (King’s)
Defensive Player of the Year – Emma Culberson (King’s)

 

Softball:

Offensive Player of the Year – Samantha Vanderwel (Granite Falls)
Defensive Player of the Year – Sarah Wright (Coupeville)

 

Volleyball:

MVP – Dominque Kirton (King’s)

 

Coaches of the Year:

Baseball – Tom Fallon (South Whidbey)
Boys Basketball – Adam Lynch (Cedar Park)
Boys Soccer – Emerson Robbins (South Whidbey)
Football – Mark Hodson (South Whidbey)
Girls Basketball – Todd Weideman (Sultan)
Girls Soccer – Nicole Gabelein (King’s)
Softball – Kevin McGranahan (Coupeville)
Volleyball – Cory Whitmore (Coupeville)

 

1st and 2nd Team All-Conference selections
(*track relay teams count as one pick):

King’s (75)
South Whidbey (64)
Coupeville (48)
Cedar Park Christian (46)
Granite Falls (32)
Sultan (19)

 

Coupeville’s All-Conference selections:

Danny Conlisk:

1st Team – Track (200)
1st Team – Track (400)
1st Team – Track (4 x 100 Relay)
2nd Team – Track (100)

 

Veronica Crownover:

2nd Team – Softball (First Base)

 

Koa Davison:

1st Team – Track (High Jump)

 

Matt Hilborn:

2nd Team – Baseball (Shortstop)

 

Ja’Kenya Hoskins:

2nd Team – Track (4 x 200 Relay)

 

Ja’Tarya Hoskins:

2nd Team – Track (4 x 100 Relay)
2nd Team – Track (4 x 400 Relay)

 

Tiger Johnson:

1st Team – Track (4 x 100 Relay)

 

Gavin Knoblich:

2nd Team – Football (Tight End)
2nd Team – Baseball (Catcher)

 

Mallory Kortuem:

2nd Team – Track (400)
2nd Team – Track (4 x 100 Relay)
2nd Team – Track (4 x 200 Relay)
2nd Team – Track (Pole Vault)

 

Mikaela Labrador:

2nd Team – Track (4 x 400 Relay)

 

Ryan Labrador:

2nd Team – Football (Offensive Line)
2nd Team – Track (Shot Put)

 

Aram Leyva:

1st Team – Soccer (Midfielder)

 

Derek Leyva:

2nd Team – Soccer (Forward)

 

Shane Losey:

2nd Team – Football (Linebacker)

 

Dane Lucero:

1st Team – Football (Defensive Line)
2nd Team – Baseball (First Base)

 

Jean Lund-Olsen:

1st Team – Track (100)
1st Team – Track (4 x 100 Relay)
2nd Team – Track (200)

 

Emma Mathusek:

1st Team – Softball (Centerfielder)

 

Alana Mihill:

2nd Team – Track (4 x 400 Relay)

 

Jake Pease:

2nd Team – Baseball (Outfield)

 

Chelsea Prescott:

2nd Team – Softball (Shortstop)

 

Lindsey Roberts:

1st Team – Soccer (Midfielder)
1st Team – Basketball
2nd Team – Track (100 hurdles)
2nd Team – Track (4 x 100 Relay)
2nd Team – Track (4 x 200 Relay)

 

Lucy Sandahl:

2nd Team – Track (4 x 400 Relay)

 

Ema Smith:

2nd Team – Basketball

 

Emma Smith:

1st Team – Volleyball (Middle Blocker)
1st Team – Track (Shot Put)
2nd Team – Track (Discus)

 

Scout Smith:

1st Team – Softball (Second Base)
2nd Team – Volleyball (Setter)
2nd Team – Basketball

 

Matt Stevens:

2nd Team – Football (Defensive Line)

 

Maya Toomey-Stout:

1st Team – Volleyball (Outside Hitter)
1st Team – Track (Long Jump)
2nd Team – Track (4 x 100 Relay)
2nd Team – Track (4 x 200 Relay)

 

Sean Toomey-Stout:

1st Team – Football (Running Back)
1st Team – Football (Secondary)
1st Team – Football (Specialist)
1st Team – Track (Long Jump)
1st Team – Track (4 x 100 Relay)
2nd Team – Track (Triple Jump)

 

Alex Turner:

1st Team – Football (Linebacker)

 

Izzy Wells:

2nd Team – Softball (Pitcher)

 

Tia Wurzrainer:

1st Team – Soccer (Defender)

 

Sam Wynn:

2nd Team – Soccer (Defender)

Read Full Post »

Lindsey Roberts was tabbed Tuesday as the CHS Female Athlete of the Year. She’s the third member of her family to win the school’s top athletic honor. (Photo by JohnsPhotos.net)

Sean Toomey-Stout was named the school’s Male Athlete of the Year. (Photo by Brian Vick)

Their time has come.

Lindsey Roberts and Sean Toomey-Stout walked away with the biggest athletic honors Coupeville High School bestows Tuesday night, as each was named Athlete of the Year for the 2018-2019 school year.

Roberts, a senior, becomes the third member of her family to see her portrait go up in the hallway outside the CHS gym.

She joins parents Sherry (Bonacci) and Jon Roberts, who both were honored in the ’80s.

Lindsey has been a star since day one of her freshman season, and spent every moment of her prep career on varsity teams.

A 12-time letter winner, Roberts played soccer and basketball, and blazed a path to success in the world of track and field.

She exits as the most-honored female athlete in the history of the Wolf track program, having earned eight competitive medals at the state meet.

Lou also holds three school records, appearing on the big board under the 100 hurdles, 4 x 100 relay, and 4 x 200 relay.

A defensive stopper with a cannon for a leg, Roberts scored 17 goals over four years on the pitch, which leaves her in a tie with Genna Wright for #3 on the all-time scoring chart.

On the basketball court, her 448 points carried her to #18 on the all-time scoring chart for a hoops program which has produced 45 years of basketball.

Toomey-Stout, who was slowed down by a football injury a year ago, returned to have a spectacular junior campaign.

He led Coupeville’s football team in virtually every category — offensive, defensive, and special teams — forcing opposing teams to create new schemes in an (often hopeless) effort to stymie his speed and toughness.

During the season, Toomey-Stout also became part of a viral moment, as he returned a kick 90+ yards for a touchdown while a wayward deer blocked for him.

Various videos shot of the play landed everywhere from CNN to USA Today to British television to ESPN.

Once he moved inside for the winter, “The Torpedo” won another team MVP for his play on the hardwood.

Toomey-Stout paced the boys basketball squad in steals, assists, points in the paint, and offensive rebounds, while finishing second in defensive boards and scoring.

Spring provided a nice cap to his stellar year-long run, as he advanced to the state track meet in both the 100 and long jump.

While a juggled baton hand-off at bi-districts denied Coupeville’s 4 x 100 boys relay team a trip to state, Toomey-Stout and teammates Danny Conlisk, Jean Lund-Olsen, and Tiger Johnson had the year’s fourth-fastest time among 1A schools.

Read Full Post »

Freshman distance runner Alana Mihill was one of 22 CHS track and field athletes to letter this season. (Brian Vick photo)

The race has ended, the throwing implements have been stashed away.

The Coupeville High School track and field team ended a very-successful season Thursday with an awards banquet, putting a cap on a campaign which produced two state titles and many memorable moments.

Randy King, the dean of CHS coaches, handed out four-year certificates, varsity letters, and participation awards to a deep roster of athletes.

Seniors who participated every season of their high school years included Chris Battaglia, Jakobi Baumann, Danny Conlisk, Ryan Labrador, Madison Rixe, Lindsey Roberts, Emma Smith, and Keahi Sorrows.

 

Varsity letter winners:

Chris Battaglia
Jakobi Baumann
Kyle Burnett
Aurora Cernick
Danny Conlisk
Koa Davison
Ja’Kenya Hoskins
Ja’Tarya Hoskins
Tiger Johnson
Mallory Kortuem
Mikaela Labrador
Ryan Labrador
Catherine Lhamon
Jean Lund-Olsen
Alana Mihill
Lindsey Roberts
Lucy Sandahl
Emma Smith
Keahi Sorrows
Maya Toomey-Stout
Sean Toomey-Stout
Raven Vick

 

Participation certificates:

Jaschon Baumann
Megan Behan
Brian Casey
Lucious Halstead
Logan Martin
Thane Peterson
Liem Solow
Willow Vick

 

Manager:

Madison Rixe

 

And a season’s worth of highlights from Brian Vick:

 

Read Full Post »

Wolves (l to r) Mallory Kortuem, Lindsey Roberts, Maya Toomey-Stout, and Ja’Kenya Hoskins are the fifth-fastest 4 x 200 relay team in 1A. (Brian Vick photo)

Two weeks until the big stage.

The Coupeville High School track and field squad has blasted its way through the regular season, the North Sound Conference meet, and districts.

Now, all that remains is bi-districts, which run May 16 and 18 on the Wolves home track, and then the state meet, May 23-25, in the heat-stroke capitol of Washington state, otherwise known as Cheney.

As the number of meets left decrease, the battle for the top of the leader board gets more intense.

Coupeville’s athletes are holding up well in the crucible, however, appearing in the top 10 of 1A in nine different events as of this morning.

 

CHS athletes in the Top 10 of 1A (through 10:04 AM on May 12):

 

GIRLS:

400 — Mallory Kortuem (7th) 1:00.65

100 Hurdles — Lindsey Roberts (5th) 15.50

4 x 100 Relay — Maya Toomey-Stout, Ja’Tarya Hoskins, Kortuem, Roberts (5th) 50.99

4 x 200 Relay — Roberts, Ja’Kenya Hoskins, Kortuem, M. Toomey-Stout (5th) 1:47.40

 

BOYS:

100 — Danny Conlisk (2nd) 11.04; Jean Lund-Olsen (3rd) 11.06

200 — Conlisk (1st) 22.46; Lund-Olsen (4th) 22.69

400 — Conlisk (2nd) 50.16

4 x 100 Relay — Conlisk, Tiger Johnson, Sean Toomey-Stout, Lund-Olsen (4th) 44.16

Long Jump — S. Toomey-Stout (7th) 20-9.50

Read Full Post »

Older Posts »